Rozmnožovacia sústava

dátum: 28.09.2003

Rozmnožovacia sústava

Pohlavné ústroje
Pokiaľ máte zdravotné problémy s pohlavnými ústrojmi, tak si ich môžete sami liečiť predstavou zdravých orgánov pred sebou. Postupujete tak, že si prezriete tu uvedené obrázky a uvedomujete si po rozumovej stránke, ako fungujú pohlavné ústroje. Neustále si hovoríte v duchu, že vaše orgány sú zdravé a vitálne. Zároveň si pohlavné ústroje predstavujete pred sebou ako dokonale zdravé. Takto robíte každý deň počas trvania choroby aspoň 1 hodinu denne. Je dobré, keď sú vaše predstavy čo možno najrealistickejšie. Teda máte pocit, že to, čo pred sebou vidíte, sú živé ľudské orgány.
Iná možnosť je naučiť sa komunikovať s chorými pohlavnými ústrojmi tak, že ich oslovujete vo svojom vnútri. Musíte sa s ústrojmi rozprávať a máte pocit, že váš vnútorný hlas vychádza z chorého orgánu. Máte pocit, že vaše pohlavné ústroje rozprávajú. Toto tiež robíte počas celej choroby aspoň 1 hodinu denne. Snažíte sa chorému orgánu posielať obrázky zdravej a zakvitnutej prírody, prírodné zvuky nahrané na nosiči, kombinácie farieb a vôní.

Pohlavné orgány ženy
Rozdeľujeme na vnútorné orgány a vonkajšie orgány. K vnútorným orgánom patria vaječníky, vajcovody, maternica a pošva. K vonkajším orgánom patria veľké a malé pysky, pošvová predsieň, klitoris.

Maternica
Je dutý svalový orgán hruškovitého tvaru. Umožňuje vývoj oplodneného vajíčka v plod a po dokončení vývoja jeho porodenie. U žien, ktoré nerodili, je maternica asi 7 cm dlhá, 4 cm široká a 3 cm hrubá. Váži asi 50 g. Sliznica maternice v dobe plodnosti ženy podlieha cyklickým zmenám. Ich prejavom je každých asi 28 dní sa opakujúce krvácanie zvané menštruácia. Prvá menštruácia sa dostavuje medzi 13.-14. rokom a ustáva medzi 45.- 50. rokom, kedy sa menštruácia stáva nepravidelná a hovorí sa o období prechodu, teda klimaktériu. Zmeny sliznice sú riadené hormonálne z vaječníkov a hypofýzy. Menštruačný cyklus je prípravou na prijatie oplodneného vajíčka.

Vaječníky
Sú párový orgán oválneho tvaru. Hmotnosť sa pohybuje medzi 6 až 10 g. Povrch vaječníka je pokrytý jednovrstevným epitelom, pod ním je vrstva kôrová a vnútro je vyplnené dreňou. V kôre sa nachádzajú bunky vaječné v rôznom štádiu vývoja.
Vo vaječníku sa produkujú hormóny estrogény (estriol, estradiol, estrón).

Vajcovod
Je párová trubica asi 12 cm dlhá a 1 cm široká. Jedným koncom sa spája s maternicou a druhým s vaječníkom.

Pošva
Je svalovitá trubica. Kyslá reakcia bráni uchyteniu baktérií v pošve a usmrcuje i v krátkej dobe spermie.

Žľaza mliečna
Je špecializovaná potná žľaza, ktorá tvorí mliečne žľazy. Jej vývoj i rozvoj je kontrolovaný vaječníkmi a hypofýzou. Mliečna žľaza je zložená z 15 - 20 šedobielych lalokov, z ktorých vedú mliekovody k prsnej bradavke. V mliečnych žľazách sa produkuje materské mlieko.

Pohlavné orgány muža
Delia sa na vnútorné a vonkajšie. K vnútorným patria varlatá, nadvarlatá, semenovod a prostatická žľaza. K vonkajším patrí penis a varlatový miešok.

Semenníky
Sú párový orgán uložený vo vačku. Sú asi 4 cm dlhé, 3cm široké a 2,5 cm hrubé. Vážia 18-25 g. Na povrchu semenníkov je väzivové puzdro. Vo vnútri je množstvo semenovodných kanálikov. Majú asi 0,25 mm v priemere a sú 30 až 70 cm dlhé. Celková dĺžka sa odhaduje na 150 až 300 m.  V semenníkoch sa tvoria spermie.

Nadsemenníky
Sú rezervoárom spermií, ktoré sa vytvorili vo varlatách. Sú tu kanáliky v stočenom tvare obsahujúce spermie.

Semenovod
Má dĺžku 40 cm a široký je 2-3mm.

Prostatická žľaza
Veľkosťou sa podobá gaštanu. Skladá sa z množstva žliazok. Produkuje tekutinu, ktorá alkalickou reakciou neutralizuje kyslú reakciu trubice močovej a pošvy.

Obr.č.1 Prehľad pohlavného ústrojenstva ženy:

1- maternica, 2- vaječník, 3- vajcovod, 4- mechúr močový, 5- spona stydká, 6- maternica (krčok), 7- pošva, 8- malý stydký pysk, 9- veľký stydký pysk, 10- klitoris, 11- trubica močová

obr. Č. 2 - Vnútorné pohlavné ústrojenstvo ženy:

1- vaječník, 2- vajcovod, 3- maternica, 4- pošva, 5- široký väz maternicový

obr. Č. 3 Prehľad vnútorného ústrojenstva muža:

1- mechúr močový, 2- spona stydká, 3- sval penisu s toporivými telesami a hubovitým telesom s trubicou močovou, 4- žaluď, 5- semenníky a nadsemenníky, 6- semenovod, 7- žľaza predstojná, 8- kanálik vstrekovací, 9 - semenný vačok

obr. Č. 4 Schéma stavby semenníka a nadsemenníka, spermie človeka::

1- väzivové puzdro semenníka 2- kanáliky semenníka, 3- väzivové puzdro semenníka, 4- semenovodné kanáliky, 5- vývod nadsemenníka, 6- semenovod
spermie: a. - zhora b. - zo strany 1,- hlavička, 2- krčok, 3- bičíkAutor: Saša Pueblo
<< Staršie články Novšie články > >

Meditacia.sk > Anatómia človeka > Rozmnožovacia sústava

Vyhľadávanie:
Vyhľadávanie cez Google:
Stránky o ezoterike vo svete - podľa smerov
Chcete sa dať zasvätiť?
Máte zdravotný problém?
Máte psychický problém?
Máte partnerský problém?
Výskum ezoteriky
Chcete si pozrieť galérie?
Chcete si pozrieť Učebnicu ezoteriky?
Náš obsah trochu inak
 

RSS

Add to Google 

TOPlist
Copyright © 2020 Saša Pueblo